İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. SEO

Canonical URL Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?

Canonical URL Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?
+ - 0

Canonical URL nedir? Türkçe ifadeyle “Kurallı URL”, SEO söz konusu olduğunda web sitelerindeki herhangi bir sayfanın arama motorları tarafından nasıl göründüğüyle ilgili temel bir kavramdır. İçeriğimizde SEO endüstrisinde bir süredir sıkça konuşulan ve neyin doğru olduğuyla ilgili birçok farklı hipotez geliştirilen bu URL biçimi ile ilgili önemli noktalara değineceğiz. 

Canonical URL Nedir?

Canonical URL, arama motorlarında web sayfalarının görünen URL biçimidir. Tercih edilen link yapısı ile arama motoruna tanıtılan link yapısı arasında fark olabilir. İşte bu durumda sayfalar arasında bir otorite rekabeti olur ve web sitesi bu durumdan olumsuz etkilenir. 

Web sitelerine giren kullanıcıların gördüğü yapı ile arama motorlarının gördüğü yapı farklı olabilir ancak bu URL’lerden yalnızca otoriter olanı index almalıdır. Aksi takdirde çoklu URL’ler, güçlü olabilecek URL’nin değer kaybetmesine ve doğal olarak sayfanın otoritesinin zayıflamasına neden olur. Şimdi Conanical URL’ye yakından bakalım ve SEO açısından neden önemli olduğuna ve nasıl bir link yapısına sahip olunması gerektiğinden bahsedelim.

Öncelikle bir web sayfasının birden çok URL’si olabileceğini söylemeliyiz. Örnekler şu şekilde olabilir:

 • sinansanveren.com.tr
 • www.sinansanveren.com.tr
 • sinansanveren.com.tr/?ref=ornek

Tüm bu sayfalara tek tek gitmeyi denediğinizde, her birisinin şuan bir makalesini okuduğunuz web sitesinin anasayfasını görüntüleyeceksiniz. Aslında farklı linklere (URL) sahip tek bir sayfadan bahsediyoruz. Arama motoruna görünen URL ise web sayfanızı en iyi temsil eden URL biçimi olacaktır. Ancak web sayfanızın sıralamada görünmesini istediğiniz URL, Google’da veya başka bir arama motorunda görünen URL olmayabilir.

Bu nedenle arama motorlarının ilgili web sayfası için en iyi ve en ideal URL’yi bulmasına yardımcı olmak amacıyla sayfanızın head bölümünde rel=canonical etiketli bir bağlantı etiketi kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bu etikete “Canonical URL etiketi” veya “Kurallı URL etiketi” denir. 

Kurallı etiketi kullanarak web sayfası için seçtiğiniz ideal URL yapısına, ilgili sayfanın kurallı URL’si denir. 

Canonical URL, SEO Açısından Neden Önemlidir?

Canonical URL’ler, SEO açısından fark yaratacak öneme sahiptir. Google’ın ideal URL yapısı ile ilgili direktiflerini incelediğimizde bunun ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Şimdi SEO açısından olması gereken Canonical URL yapısı nasıldır, buna bakalım.

Aynı Sayfa için Birden Çok URL’ye Sahip Olmaktan Kaçının!

Bir web sayfasının aynı içeriğe sahip birden çok URL’si olabileceğinden, arama sonuçlarında listelenmek üzere doğru URL’yi bulmak Google botlarına zorluk çıkarabilir. Google, URL’lerin farklı linkler ve farklı sayfalar için var olduğunu düşünerek aynı sayfanın birden çok sürümünü listeleyebilir. Standart URL’leri kullanarak tercih ettiğiniz URL’leri belirtmeye dikkat etmelisiniz. Bu sayede arama motorlarının zahmetsizce doğru URL’yi seçmesine ve daha iyi sıralama alma şansınızın artmasına yardımcı olacaktır.

Sıralanacak URL’lerin En Temiz Sürümünü Seçin!

Link’lerin SEO’da güçlü olabilmesi için okunabilir, net ve kolay anlaşılır olması gerekir. En temiz URL sürümü, web sitesine fayda sağlayacak en iyi link yapısıdır. Örneğin “sinansanveren.com.tr” ile “sinansanveren.com.tr/?ref=sample” linklerini kıyasladığımızda ilkinin daha anlaşılır ve net olduğunu rahatlıkla fark edebilirsiniz. 

Yalnızca Orijinal Web Sayfalarını Sıralayın!

İçeriğinizi farklı web sayfalarına dağıttığınızda, içerik için diğer web siteleri değil, yalnızca orijinal web sitesi sıralama alır. 

Canonical URL’ler Ne Zaman Kullanılır?

Canonical URL’lerin ne zaman kullanılması gerektiği önemlidir. En iyi SEO başarısı için:

 • Aynı sayfada birden çok URL’niz varsa, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha iyi sıralama elde etmek için tercih ettiğiniz URL’yi belirtmek amacıyla standart bir URL yapısı tercih edin. Bunu alışkanlık edindiğinizde sayfalar için farklı URL’ler yerine benzer bir URL şekli kullanacaksınız.
 • İçeriğinizi farklı linklerde kullanmak istediğinizde ve tüm linklerde bu içeriğin görünmesini istediğinizde, orijinal olmayan sayfalar için krallı bir etiket kullanmalısınız. Arama motorlarının gerçek sayfanızın hangisi olduğunu bilmesi için bu önemlidir.
 • Web sitenizde kasıtlı olmadan yenilenen içeriğe (kopya içerik: internet üzerinde birden fazla mevcut olan içerik) sahipseniz, orijinal sayfayı belirtmek için standart URL’ler kullanmalısınız.
 • Anasayfa için her zaman standart URL’ler tercih etmelisiniz. Çünkü anasayfa web sitesinin en önemli sayfasıdır ve bu sayfanın çok farklı sürümleri söz konusu olabilir. 

Canonical URL’ler Ne Zaman Kullanılmaz?

Yenilenen içerikler, aynı içeriğe sahip birden çok sayfa veya ortak içerik söz konusu olduğunda, “Canonical URL”ler bir zorunluluk olsa da; kullanmamanız gereken durumların da var olduğunu söylemeliyiz. 

 • Web sitenizde bir URL için 301 yönlendirmesi yapıyorsanız, yönlendirilecek sayfanın otoritesi diğer sayfadan üstün gelebileceğinden, bu durumda Canonical URL kullanmamak daha iyi bir seçim olacaktır.
 • Bir URL’yi noindex (dizine eklenmeyen) olarak işaretlediğinizde, Google bu sayfayı yok sayar ve sonuç sayfalarında görüntülemez. Fakat aynı sayfada farklı Canonical URL’ler kullanırsanız, arama motoru botlarının kafası karışır ve bu durum orijinal sayfanızın sıralamasını olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Sayfaların içerikleri birbirinden bağımsız olduklarında Canonical URL kullanımı uygun değildir. Bazen sayfalara uzaktan bakıldığında benzer URL’lere sahip olduğu düşünülebilir. Fakat sayfa içeriğinin aynı olmaması durumunda, arama motoru kurallı isteği görmezden gelir. 

Wordpress için Canonical URL’leri ayarlamak son derece kolaydır. Bunu en iyi SEO eklentilerini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Makalemizin son bölümünde bu konuya yer vererek, karmaşık gibi görünen fakat basit bir işlemle üstesinden gelebileceğiniz doğru URL yapısına sahip olmak için uygulayacağınız işlemlere değinelim.

Yoast SEO Kullanarak Canonical URL Ayarlama

Web sitenizde Wordpress alt yapısı ve Yoast SEO eklentisini kullanıyorsanız, bir sayfa veya gönderide standart bir URL eklemek sizin için oldukça kolaydır.

Herhangi bir sayfa veya gönderi için düzenleyiciye girin ve sağ üstteki Yoast SEO düğmesine tıklayın.

Aşağı kaydırın ve gelişmiş bölümün altında, söz konusu gönderi veya sayfa için standart URL’nizi eklemek için bir kutu göreceksiniz:

canonical url nedir?

Canonical URL seçeneğinde, o sayfanın tam URL’sini girmeniz gerekir. Buna “https” veya “www” bölümü de dahildir (URL’nizde www bölümünü kullanıyorsanız). Ancak bunun için öncelikle sayfanın orijinal URL’sine ihtiyacınız var. Editörün sağ kenar çubuğunda bulabileceğiniz sayfa/yazı ayarından bulunabilir veya değiştirilebilir.

canonical url nedir?

Sayfa ayarlarından URL’yi kopyalayın ve Canonical URL seçeneğine yapıştırın. Artık arama motorlarında URL’yi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Unutmayın, URL’yi https/http ve www (kullanıyorsanız) içeren tam formda bulundurmanız gerekir.

canonical url nedir?

Rant Math Kullanarak Canonical URL Ayarlama

Bilindiği üzere Rant Math’in özellikleri büyük ölçüde Yoast SEO’ya benzer. Bu araçta uygulanacak yol, Yoast ile neredeyse aynı.

İlk olarak WordPress admin panelinden mevcut herhangi bir sayfaya veya yazıya girin. İlk kez oluşturacaksanız “Yeni Ekle” bölümünden yeni bir tane oluşturun.

Editör sayfasında, sağ üstte yer alan Rant Math düğmesine tıklayın ve ardından Advanced sekmesine tıklayın. Bu bölümde Canoncal URL’yi kolaylıkla belirleyebileceğiniz bir yer görünecektir. 

canonical url nedir?
5/5 - (2 votes)

Yorum Yap